top of page

כלים אפקטיביים עבור תקשורת שיווקית

2.jpg

תקשורת שיווקית הינה עולם בפני עצמו הכולל שורה ארוכה של אמצעים, אסטרטגיות וטכניקות שתפקידם הוא בשורה התחתונה להגדיל מכירות ורווחיות, ולסייע לחברה או לארגון להשיג את מטרותיהם. למעשה, על הענף הנרחב הזה נמנים כל המרכיבים השיווקיים שבנמצא, למשל יחסי ציבור, קידום מכירות, ערוצי הפרסום השונים, מכירות אישיות, שיווק ישיר, הופעות בטלוויזיה, אתר האינטרנט של החברה, מתנות ללקוחות, ניוזלטרים, חוברות מודפסות, מצגות, ימי עיון ואירועי קידום מכירות, ועוד הרשימה ארוכה.

חברתנו המתמחה בהפקות טלוויזיוניות בפורמט חדשותי, מספקת מספר כלים משמעותיים לצרכי תקשורת שיווקית לעסק, לחברה או לארגון, ובדגש על הפקת סרטונים והכנה להופעות בתקשורת. על לקוחותינו לאורך השנים נמנים גופים מהגדולים, המובילים והמוכרים במשק, וכן אנשי ציבור ידועים, המקבלים מענה מקצועי בסטנדרטים גבוהים ביותר ממומחים בעלי ניסיון רב בערוצי הטלוויזיה המובילים בישראל. 

טקטיקות שונות שיווק באמצעי התקשורת

תקשורת שיווקית נקראת לעיתים מרקום (MARCOM), שהוא פשוט ראשי התיבות של Marketing Communications. באופן כללי, הכוונה היא לכל פעולה, אמצעי, טקטיקה ופלטפורמה שבאמצעותם מעבירים מסרים המשפיעים באופן חיובי על קהלי מטרה שונים. כך למשל, מתן מחזיקי מפתחות לאנשים המגיעים לדוכן קידום מכירות ביריד הוא חלק מתקשורת שיווקית, שליחת ניוזלטרים לרשימות תפוצה ממוקדת הוא תקשורת שיווקית, וכך גם הופעות באמצעי התקשורת ויצירת סרטוני תדמית, יחסית ציבור, סרטי הדרכה על מוצרים וקבלת שירותים, וכן הלאה.

לפיכך, האמצעים והטקטיקות שבהם בוחרים כל חברה וארגון ליצירת תקשורת שיווקית אפקטיבית יכולים להיות שונים מאוד. בין היתר, הגורמים המשפיעים על האסטרטגיה השיווקית והצעדים הנגזרים ממנה הם קהלי המטרה (ממוקד, המוני), היעדים שרוצים להשיג (מיתוג, ניהול משבר תדמיתי, קידום מכירת מוצר חדש), תקציב השיווק של עסק וכיוצא בזאת. לפיכך, ייתכן שחברה מסוימת תבחר להתמקד במספר מצומצם של אמצעים ופלטפורמות ואף לבצע את המלאכה בעצמה, ואילו אחרת תבחר להתפרס על פני ערוצים וכלים רבים, ולהעביר חלק נכבד מהמלאכה לידי משרד פרסום, משרד יחסי ציבור, חברות קידום אתרים וכדומה.

יחד עם זאת, בכל סוגי הערוצים והאמצעים יש חשיבות לשמירה על קו אחיד מבחינת הנראות והמסרים, על מנת לבנות את המיתוג המבוקש. אין בכך לומר שסרטון תדמיתי המופק עבור חברה צריך להיות זהה לשלטי פרסום החוצות שלה, וכמובן שקיימת גמישות והתאמה לערוץ המסוים ולקהל המסוים, אולם באופן כללי אמצעי השיווק התקשורתיים צריכים להיות בעלי קו דומה, העובר בכולם כשתי וערב. מטבע הדברים, התכנים המועברים ברמה הויזואלית והתוכנית יהיו מותאמים היטב לאפיון קהל היעד על הרגלי הצריכה שלו, דפוסי הצבעה, מעמד סוציו-אקונומי, אמונות וכן הלאה.

כמה דוגמאות לכלי מרקום

 

כאמור, אנשי מרקום (תקשורת שיווקית) בכל חברה, ארגון או מוסד בוחרים את הכלים שיהיו במוקד המאמצים, ובהם ייעשה שימוש להשגת המטרות המכירותיות, התדמיותיות והאחרות. לפניכם שתי דוגמאות לכלים כאלו שחברתנו מסייעת להצלחתם.

הופעות בטלוויזיה כחלק מטקטיקות תקשורת שיווקית

מעיקרה, תקשורת שיווקית היא מעין דיאלוג שיוצרים העסק או הארגון מול קהלי המטרה. לעיתים התקשורת הזו יכולה להיות אישית ואינטימית, לעיתים ברשימות תפוצה מוגדרות, ולפעמים במסגרת של תקשורת המונים כגון הופעות בתקשורת. במקרה זה מדובר בתקשורת המונים שבה החשיפה או הפנייה היא אל ציבור נרחב מאוד ללא הגדרות מדויקות, כך שכיוון החשיפה אינה בהכרח ברור אך עדיין ניתן להגדרה מסוימת.

כך למשל, בעלת קליניקה לטיפולים אסתטיים לרוב תעדיף להתראיין בתוכניות בוקר, אשר סקרים מראים כי מרבית הצופים בהן הינן נשים בגילאים הרלוונטיים. מאידך, בעל תפקיד בבנק, בחברת ביטוח או במוסד ממשלתי לרוב יעדיף להתראיין בתוכניות אחה"צ או הערב, הזוכות ליתר חשיפה בפני קהלים בעלי עניין. בכל מקרה, אין ספק כי ההשפעה של ראיונות והופעות בתקשורת יכולה להיות נרחבת, ובפרט במדיום הטלוויזיוני. 

יחד עם זאת, באותה המידה שהופעה טובה בטלוויזיה יכולה לתרום רבות לגיוס לקוחות, לשיפור התדמית, לטיפול במשבר, לשכנוע מצביעים וכן הלאה, כך היא גם יכולה לפעול לרעת המרואיין והעסק, הארגון או המפלגה שלו במידת שהדבר אינו מבוצע כהלכה. למעשה, למדיום הטלוויזיוני יש שפה, קודים, מאפיינים וכללים משלו, ולכן חברתנו מקיימת סדנת הכנה לטלוויזיה המבוססת על ניסיון רב שנים של הפקות והופעות טלוויזיוניות.

הסדנה מבוססת על שיטת "בשידור" חי שפיתח איש הטלוויזיה איתי רפופורט, שהוכחה פעמים רבות בתור אימון אפקטיבי, והיא מספקת מיומנויות תקשורתיות יעילות וכלים מעשיים רבים. המשתתפים בסדנה לומדים להעביר את המסרים הרצויים באופן משכנע, מקצועי ורהוט, וכלים אלו עוד ילוו אותם לשנים רבות בהמשך דרכם. בין היתר, הסדנא כוללת מתן ידע תיאורטי והרבה הכנה מעשית, כגון ראיונות חוץ וראיונות אולפן, דבר המאפשר להתנסות בחוויה האמיתית ובתנאי אמת. המשתתפים לומדים כיד להתראיין באולפן ולפני קהל, כיצד להכין ולבנות מסרים, כיצד להפעיל קשר עין, איך יוצרים ספין, איך מתנהלים במהלך הופעה בטלוויזיה, כיצד מתלבשים, ועוד.

הפקת סרטונים

 

כאמור, אחד הכלים המרכזיים של תקשורת שיווקית הם סרטוני מסוגים שונים, כגון סרטי תדמית, סרטי הדרכה וכדומה. בשנים האחרונות הפכו סרטונים אלו לחשובים במיוחד, לא מעט בזכות עליית קרנה של רשת האינטרנט. כלומר, אם בעבר פרסום סרטונים אודות עסקים וחברות באמצעי התקשורת היה נחלתם של חברות וארגונים גדולים וחזקים בלבד, הרי שבזכות הרשת כל עסק יכול להפיק ולשדר את סרטונים משלו. יתר על כן, עם התחזקות הרשתות החברתיות הפכה ההפצה של הסרטונים למשמעותית בהרבה, ואיננה שמורה לאתר האינטרנט בלבד.

לפיכך, הפקת סרטונים שיווקיים היא דרך מצוינת לנהל תקשורת מול הלקוחות או הציבור בכללותו. כך למשל, סרטוני תדמית מסייע להציג את הייחוד, המסרים והיתרונות המרכזיים הקשורים לארגון בכללותו, למוצרים או לשירותים מסוימים. מדובר בסרטונים יחסית קצרים, ברורים וממוקדים, שתפקידם לתרום לבידול, מיתוג ותדמית חיובית בקרב קהלי המטרה, וזאת על ידי הצגה ויזואלית הפונה אל הרגשות, הצרכים והרצונות של הצופים. לעומת זאת, הפקת סרטי הדרכה על תפעול מוצרים או קבלת שירות, מאפשרת לתת מידע בדרך בהירה, ברורה, ממוקדת ותמציתית. לשם כך יש ליצור סרטונים שהינם מעניינים מצד אחד, ומעבירים את המסרים והמידע הנחוץ מצד שני, כאשר הצופים נשארים מרותקים למסך ומקבלים אינפורמציה בעלת ערך.

ההפקה של סרטונים אלו עבור שיווק באמצעי תקשורת מצריכה מקצועיות גבוהה, שאם לא כן הדבר עלול לפגום בהשגת המטרה ולחבל במאמצים. מדובר בתהליך סדור המורכב ממספר שלבים בסיסיים ובראשם אפיון מעמיק הבוחן את אפיקי התקשורת הנבחרים, מגדיר את היעדים והמטרות, מגדיר את קהלי היעד, מתייחס למסגרת התקציב, וכמובן לוקח בחשבון את הערכים והחזון של העסק ואת יתרונות המוצר או השירות הרלוונטי. 

כך למשל, בהפקת סרטון תדמית יש לבנות תסריט המנצל כל שנייה על מנת לפנות כראוי אל השאיפות והתפיסות של קהל המטרה ולהניעו אל הפעולות הרצויות. כמובן שהתסריט יושפע מהגדרות הקהל כגוון צעיר או מבוגר, נשים או גברים, עממי או ממעמד כלכלי גבוה, חילוני או מסורתי וכן הלאה. כלומר, הסרטון יהיה גמיש דיו על מנת לבצע את הפנייה המקומית עם שפה ייחודית, אך בתוך כך גם ישמור על הקו האחיד והקשיח יחסית של כלל אמצעי התקשורת השיווקית בה נעזרת החברה. כך למשל, במידה והערכים שהחברה מבססת בכלל מאמציה השיווקיים הינם החיים הטובים, הצלחה והנאה, מסרים אלו יעברו גם בסרטון – אף אם בשפה שונה מזו של ניוזלטר או שלט חוצות.

מטבע הדברים, עבודה זו נעשית בשילוב ובשיתוף פעולה מלא עם אנשי מחלקת מרקום של החברה או הארגון. לאחר שמלאכת האפיון ובניית התסריט מסתיימת, ולאחר אישור הלקוח, אנו עוברים לצילומים עצמם באולפן ו/או בחוץ, ולאחר מכן גם לעריכה – קריינות, גרפיקה, אפקטים, כתוביות, מוזיקת רקע, סאונד וכן הלאה. 

הפורמט החדשותי בתקשורת שיווקית

כאמור, חברתנו מתמחה בהפקת סרטונים ושידורים בפורמט חדשותי, המבוססים על שנות ניסיון ארוכות של אנשי טלוויזיה בערוצים המובילים. לפורמט החדשותי יש ערך רב ובפרט בימינו כאשר המדיות השונות, ובפרט המדיה הדיגיטלית, מופגזות בסרטונים מסוגים שונים ומשונים. הפורמט החדשותי מעניק לסרטון נופך אמין, מקצועי ורציני, כאש במידת הצורך הוא אף מלווה בקריינים ומגישים ידועים מעולם החדשות. סרטון כזה היוצר מצד אחד הזדהות עם המסרים המועברים, ומצד שני אמון בגורם העומד מאחוריהם, יכולים להיות משודרים בכל פלטפורמה החל במכשירים ניידים ועד לערוץ היוטיוב של החברה. 

אין פלא איפה שגורמים רבים בשוק בוחרים להפיק אותם, לרבות חברות וארגונים גדולים וידועים, שחלקם נמנים על לקוחותינו הקבועים. לדוגמא, על רשימת לקוחותינו נמנים קופת חולים כללית, תנובה, דואר ישראל, כי"ל, בז"ן, עמידר, בזק בינלאומי, אל על ועוד.

bottom of page