top of page

סרטוני חדשות ומבזקים לצרכי תקשורת פנים ארגונית

הפקת סרטון שיווק לעסק

חברתנו מספקת לחברות וארגונים מענה מקצועי ברמה גבוהה ביותר, עם סרטונים ומבזקים המופקים בפורמט חדשותי, אשר משמשים להעברת מסרים מגוונים בתוך הארגון. על לקוחותינו נמנים בין היתר גורמים מהגדולים במשק, וכן עסקים וחברות מכל המגזרים, אשר נהנים מניסיון רב ויכולות גבוהות של אנשי מקצוע מיומנים יוצאי ערוצי הטלוויזיה המובילים בישראל. יש להדגיש כי בשנים האחרונות הפך הוידיאו לכלי חשוב ומוביל מבין אמצעי תקשורת פנים ארגונית, וכוחו עוד ממשיך לעלות לאור שינויים טכנולוגיים ותרבותיים, ובזכות יתרונותיו המובהקים. על כן, הסתייעות בשירותינו להפקת סרטונים ומבזקים חדשותיים תורמת באופן משמעותי לשיפור התקשורת בתוך הארגון, מחזקת את המעורבות והמחויבות של העובדים, ותורמת למימוש מטרות עסקיות.

כמה מילים על תקשורת פנים ארגונית

המונח תקשורת פנים ארגונית עוסק במגעים שבין מנהלים לעובדים, ובין העובדים לבין עצמם, בכל הקשור לתהליכים, שינויים, פרויקטים, ערכים וכן הלאה המהווים חלק מהתנהלות הארגון. לתחום זה יש משמעות עצומה ולראיה מחקרים מעידים כי השקעה באפקטיביות של התקשורת הפנים ארגונית עומדת ביחס ישר להגדלת ההכנסות. אכן, המטרות הכלליות של ניהול תשורת פנים ארגונית הינן מימוש מטרות עסקיות והגברת מעורבות העובדים בכל הדרגים, וזאת באמצעות שיח מתמשך בחברה המחבר את העובדים ומניע אותם למימוש אותן מטרות. 

על מנת להגיע ליעדים אלו יש לקדם פרמטרים שונים שעליהם אמון בין היתר מנהל תקשורת פנים ארגונית, תוך דיאלוג מתמיד עם ההנהלה. כך למשל, יש לפתח את המיומנות להנעת וחיבור עובדים למשימות על ידי מנהלים, יש להפוך יעדים עסקיים, ערכים וחזון לברורים ומביאים להתנהלות רלוונטית, יש להגביר את תחושת השייכות, המחויבות והגאווה של העובדים כפועל יוצא מהמותג הארגוני ומהתנאים שהם מקבלים, ועוד. לכל אלו ולמשימות רבות נוספות תורם באופן משמעותי מימד הוידיאו ככלי לתקשורת פנים ארגונית, ובפרט הסרטונים והמבזקים שאנו מפיקים.

חשוב לציין כי השימוש בסרטונים כאלו ובכלים נוספים לתקשורת פנים ארגונית עשוי להידרש בנסיבות שונות. כך למשל, הם עשויים להידרש על מנת למתג את המעסיק ולחזק את המיתוג הפנים ארגוני בקרב העובדים, וכן כדי לשדר מסרים הקשורים לתוכניות תגמול, תוכניות בריאות, כאשר מתרחשים שינויים גדולים, צמצומים ותוכניות פרישה וכיוצא בזאת. בהמשך המאמר נסקור עוד מספר מצבים נפוצים שבהם תקשורת פנים ארגונית באמצעות וידיאו מהווה כלי מצוין, והוא מצטרף כמובן אל כלים אחרים בהם משתמש הארגון כגון מצגות, כרזות, אתר האינטרנט, ברושורים וכדומה.

תפקידו של סרטון וידיאו בתקשורת פנים ארגונית

סרטון וידיאו בתקשורת פנים ארגונית עשוי לשרת מטרות רבות, הן בהתנהלות השוטפת והן לצרכים נקודתיים. באופן כללי, הסרטון משמש לסנכרון המידע מול כל העובדים באמצעות מהודות חדשות ומבזקים שאנו מפיקים, כאשר המטרות יכולות להיות למשל העצמה, גיבוש, תמיכה הבהרת ערכים וחזון באופן מוחשי, ועוד. כך לדוגמא, חברתנו הפיקה סרטונים עבור בנק לאומי שביצע תוכנית  גדולה המערבת מחלקות שונות, וחשוב היה שבמקום שבכל מחלקה תהיה מרוכזת בתוך עצמה תהיה סינרגיה בעבודה הבין מחלקתי. מדובר בתהליך פנימי מורכב יחסית שבאמצעות סרטונים שהפקנו הפך לברור ומובן יותר, נגיש לכולם ומאפשר התנהלות בין מחלקתית פשוטה ומהירה יותר. 

דוגמא נוספת היא שידור חי שהעברנו לכל זכייני מפעל הפיס, או "כתבת תחקיר" שביצענו עבור ארגון מסוים המתחקה אחר בחירת מצטייני השירות של החברה באותה השנה. הסרטון הראה ותיעד את הגורמים שהובילו לבחירות כאלו ואחרות בעובדים, מה שאפשר להעביר בדרך מעניינת ומוחשית את המסרים וערכי העבודה שההנהלה רוצה לקדם. ניתן להבין, אם כן, שלסרטוני וידיאו ישנם מספר יתרונות ברורים על פני פלטפורמות אחרות המשמשות לצרכי תקשורת פנים ארגונית, ולאור יתרונות אלו הפך הוידיאו לכלי פופולארי מאוד בארגונים וחברות מכל המגזרים.

מדוע דווקא סרטונים?

כאמור, מנהל תקשורת פנים ארגונית עשוי לבחור בכלים שונים להעברת המסרים, וכבודם במקומם מונח. יחד עם זאת, מחקרים וסקרים רבים מהשנים האחרונות מראים כי ישנו יתרון מובהק לשימוש בסרטוני וידיאו, כמו בפורמט החדשותי שאנו מפיקים ומשדרים. בראש ובראשונה מדובר בערוץ תקשורת חי ומוחשי שמאפשר להעביר מסרים וערכים בצורה שניתן להתחבר אליה. מובן שניתן להעביר ערכים הקשורים לחזון החברה גם באמצעות ברושור או תזכורות כתובות עם אלמנטים גרפיים למיניהן, אולם סרטון וידיאו לוקח את המשימה צעד גדול קדימה. באמצעות הסרטון ניתן להראות באופן ממשי כיצד ערכים כמו מקצוענות, אחריות אישית, הובלה, ראש גדול, שירותיות וכדומה מתבטאים בחיי היומיום ובהתנהלות השוטפת. ניתן למשל לצלם, לתעד ולראיין עובדים במחלקות שונות, את מנהלי המחלקות וההנהלה הבכירה, ולהראות כיצד אותם ערכים מתבטאים בשטח. 

יתר על כן, הפורמט החדשותי והוידיאו בכלל מאפשר "לספר סיפור" עם תסריט שהוכן מראש מתוך מחשבה תחילה אודות היעדים, אופי העסק, המסרים שרוצים להעביר, האפקט שרוצים ליצור וכן הלאה. בניגוד לטקסטים כאלו ואחרים שנשלחים לעובדים, בסרטונים קיים דגש חזק על הפן האנושי ואף על הפן הרגשי. אלו סרטים שהעובדים יכולים להזדהות עם הדמויות המופיעות בהם ומכאן עם הדברים הנאמרים, דבר התורם באופן משמעותי לעניין של הצופים בסרטונים ולהפנמת המסרים. כך למשל, יש הבדל עצום בין תיאור גרפי או מילולי של הצלחת החברה בשנה האחרונה, לבין תיעוד של מסיבת סיום פרויקט המשולבת בסרטון חדשות, ראיון נרגש עם מנהל מחלקה מצטיינת, צילום של עובדים בקו הייצור, של לקוחות המשתמשים במוצר הסופי וכן הלאה.

אכן, סרטונים כפי שאנו מפיקים הופכים במידה רבה ל- "מדורת השבט" של הארגון, וזאת  ללא קשר לגודלו. למעשה זהו יתרון משמעותי נוסף של סרטונים שאינם תלויים בזמן או במקום. עבור חברות גדולות המחזיקות לא מעט מחלקות, סניפים, זכיינים, חנויות ומוקדים, הסרטונים מאפשרים "ליישר קו" בין כלל העובדים ולהעביר מסרים אחידים וברורים היוצאים מההנהלה. את הסרטונים הללו ניתן להציג למשל על מסכים המצויים במשרדים ומתחמי ייצור, להקרין באופן יזום בכינוסים של העובדים, במהלך ימי כיף וגיבוש, בהרמות כוסית לרגל חגים, בפגישות מחלקתיות, ועוד. בנוסף לכך, הסרטון זמין לחלוטין במדיה הדיגיטלית על הפלטרפורמות השונות שלה, וניתן לשלבו למשל באתר האינטרנט או בערוץ אחר הפתוח לעובדים בלבד או לציבור הרחב, וניתן לצפות בו במכשירים הפרטיים של העובדים החל במחשב נייח, דרך הלפטופ ועד לטלפון החכם.

נגישותם של סרטונים אלו מהווה חלק מרכזי בפופולאריות לה הם זוכים כיום, והיא מחוברת באופן ישיר להתקדמות המדיה הדיגיטלית בכלל. אכן, כיום תקשורת דיגיטלית מהווה מרכיב בלתי נפרד מהתנהלותם של אנשים במישור התעסוקתי ובחיים האישיים. העובדים נעזרים בפלטפורמות השונות של המדיה על מנת לצפות בחדשות, לשמוע מוזיקה, להתכתב עם חברים ובני משפחה, לגלוש באתרים, לרכוש מוצרים וכן הלאה. במילים אחרות, אמצעים כמו שלטים וברושורים כבר נדמים כיום למיושנים, והעובדים בהחלט מתחברים ואף מצפים לשימוש במדיה הדיגיטלית ובדגש על סרטונים. רק כדוגמא קטנה נציין את השימוש בתוכנות פגישות מרחוק למיניהן, כדוגמת זום, אשר כבר תפסו נתח שוק נכבד לאורך השנים וכוכבן דרך בתקופת משבר הקורונה. תוכנות אלו מאחדות בין ההנהלה ובין עובדים המצויים לעיתים בביתם הפרטי, במשרדים במפעל אחר בארץ ואפילו בחו"ל, והסרטון משרת מטרה דומה. כלומר, מאפשר להעביר את המסר הרצוי באופן מהיר וממוקד אל אנשים שהמדיה הדיגיטלית היא חלק משגרת יומם, בכל זמן ובכל מקום.

מכל האמור לעיל נובעים עוד מספר יתרונות חשובים של סרטונים כפי שאנו מפיקים. לדוגמא, למרות שמדובר בהשקעה כספית לצורך ההפקה, בסופו של יום סרטונים אלו יכולים דווקא לחסוך בהוצאות. אם ניקח למשל הנהלה המעוניינת להעביר הדרכה לעובדים בקשר לשינוי התייחסות ללקוחות, היבטים מסוימים במכירה, או לגבי מוצר מסוים, הרי שבמקום לבצע הדרכות רבות העוברות במשפך מההנהלה הראשית לעבר החטיבות, המחלקות ועד לעובדים, על כל הזמן הכרוך בפרויקט הזה, הרי שסרטון עושה זאת בבת אחת. יתרה מכך, הסרטון מונע מצבים של אי הבנה או מסרים בלתי אחידים עקב בעיות בתקשורת ברמה האישית והמחלקתית בחטיבה זו או אחרת של הארגון, דבר המתבטא כמובן בייעול ההתנהלות, השירות והאחידות.

לא פחות חשוב מכך, הסרטון מהווה נכס הנשמר לאורך זמן. אמנם הוא עשוי לשרת מטרה חד פעמית הנדרשת בנקודה מסוימת של חיי הארגון. אך מצד שני, אותה סוגיה עשויה להופיע שוב ושוב לאורך השנים, בין אם מדובר בטיפול בלקוחות, בהגברת המוטיבציה של העובדים, בחיזוק הלכידות שלהם, בהדרכות לעובדים חדשים, בתובנות שהגיעו מהשטח וכן הלאה. כמובן שאין מגבלה על הקרנת הסרטון או על מספר הצפיות בו, וניתן לשלבו בנכסים הדיגיטליים השונים של הארגון בעודו פתוח לצפייה עבור המעוניינים, ו/או להקרינו באופן יזום מעת לעת. סרטון כזה גם עשוי לתרום בדרכים ישירות ועקיפות לקידום אותם נכסים דיגיטליים של הארגון במנועי החיפוש ברשת.

הפקה מקצועית של סרטון לתקשורת פנים ארגונית

כאמור, סרטונים לצרכי תקשורת פנים ארגונית ניתן להפיק בפורמטים שונים, החל בסרטונים חובבניים יחסית המשלבים קטעים אותנטיים שצילמו העובדים עצמם, ועד להפקות רציניות ומקצועיות. לכל פורמט יש מקום, אך חשוב לקחת בחשבון שבאותה המידה שסרטון עשוי לקדם את המטרות כך הוא עלול לפגוע בהן. לדוגמא, סרטון שלא נעשתה עליו עבודת אפיון וחשיבה מעמיקה, מבלי להגדיר באופן ברור את היעדים, מבלי להבהיר את הערכים והמסרים שמעוניינים להעביר, מבלי לשלב אותם היטב בתסריט, וכן הלאה – עלול לגרום דווקא להתרשמות שלילית של העובדים, להסתייגות מהערכים המובעים בסרטון, להפחתת האמון בהנהלה, ועוד.

על כן, חשוב מאוד לבצע את הפקת הסרטון עם מי שמתמחה בכך. חברתנו מבצעת מולכם את התהליך מאלף ועד תו, החל משלב אפיון הסרטון המתייחס בין היתר למטרות, לקונספט, לערכים ולמסרים, דרך כתיבת התסריט, בחירת החומרים הקיימים וצילום חומרים חדשים באולפן ובשטח, בתיעוד, בתחקיר ובראיונות. כמובן שאנו גם מכינים מראש את העובדים והמנהלים שייקחו חלק בצילומים, ודואגים לבחירת הלוקיישן ולביצוע צילום עם הציוד הטוב ביותר שאפשר לבקש. ולאחר מכן, אנו מבצעים את עבודת העריכה באופן מושלם לרבות במידת הצורך מוזיקת רקע, קריינות, כתוביות, אלמנטים גרפיים וכן הלאה.

התוצאה היא סרטון בפורמט חדשותי ייחודי, המאופיין במימד אמין ומקצועי, רציני ואמיתי. אמנם מדובר בסרטון מתוכנן מראש ומבוצע היטב, אך הוא נראה כעבודת שטח המציגה את התכנים באופן אותנטי ואנושי. אלו סרטונים היודעים לתת דגש חזק על המימד האנושי ולעורר את הזדהות העובדים, יוצרים עניין וזוכים לרמות גבוהות של צפייה, וזאת תוך הבהרה ברורה ואחידה של הערכים, המסרים וההנחיות שההנהלה מעוניינת בהם.

bottom of page