top of page

אולפן ירוק

3.jpg

חברת החדשות הפרטית אמונה על הפקה ושידור של חדשות פרטיות וקשת רחבה של סרטונים ללקוחות מכל המגזרים. על לקוחותינו נמנים גורמים עסקיים, ציבוריים ומוסדיים מהמובילים והמוכרים בארץ, המעוניינים לשדר חדשות פרטיות וסרטונים ללקוחות, לעובדים ולציבור הרחב. אנו מעמידים לרשותם ניסיון רב שנים של מיטב כתבי הטלוויזיה כיום ובהווה, יוצאי מערכות חדשות מערוצי השידור המובילים בישראל, ועוד חברי מערכת בעלי ניסיון רב. בנוסף, לרשות לקוחותינו עומד אולפן הצילום הטוב ארץ, סאן וידיאו, הממוקם במרכז תל אביב ובו מצלמות Full HD ומיטב הציוד המשלים. במהלך צילומים אלו אנו משתמשים לא פעם במסך ירוק, או אולפן ירוק, ועל הנושא הזה נרחיב בשורות הבאות.

 

קודם כל: מה זה מסך ירוק?

 

כאשר מדברים על צילומים באולפן ירוק מתכוונים למעשה לציוד מגוון החל במצלמות, תאורה ועד לתוכנות עריכה. יחד עם זאת, במרכיב העיקרי הוא המסך הירוק, כלומר מסך שצבוע בצבע אחד ויחיד שלרוב הוא ירוק אך עשוי להיות גם בצבעים אחרים. כך, הצילום בזמן אמת מבוצע בעוד האדם המצולם עומד או יושב כשמאחוריו המסך, וניתן לשלב את הרקע האחיד של המסך עם תכנים אחרים. לדוגמא, ישנם שידורים ישירים שבהם התוכן הנוסף משולב על המסך הירוק בזמן אמת, כמו מאחורי החזאים שמוסרים את תחזית מזג האוויר בחדשות. מאידך, באמצעות תוכנות עריכה ניתן לבצע את התוספות בשלב מאוחר יותר, כשהשמיים הם הגבול בכל הנוגע לתכנים – נוף, כביש, בעלי חיים, מרכזה של עיר וכן הלאה.

כאמור, במרבית המקרים ייעשה שימוש במסך ירוק, אולם לעיתים המסך יכול להיות בצבע כתום, צהוב או אדום, וזאת כתלות בהיבטים של הסביבה המצולמת, התאורה, סוג המצלמות, גוון עורו של האדם המצולם ועוד. השימוש בצבע ירוק נפוץ מפני שזהו הצבע שהכי קל להפרידו באמצעות תוכנות מחשב עכשוויות, ומכיוון שבגוף האדם יש נקודות אדומות, ומכיוון שנדרשת ניגודיות גבוהה ככל האפשר לצילומים אלו, הרי שירוק הוא צבע מועדף בהיותו מנוגד לאדום. בכל מקרה, במהלך צילומים באולפן ירוק סטנדרטי וללא מורכבויות מיוחדות, ירוק אכן יהיה הצבע של המסך.

לא על המסך לבדו

צילום סרטון באולפן גרין סקרין אינו כולל כמובן את בד המסך לבדו. מדובר באולפן המצויד מאלף ועד תו עם כל הציוד הטכני והנלווה הדרוש. כך למשל, התאורה משחקת תפקיד מרכזי בכל סט של צילומים ובפרט כאשר מדובר בצילומי גרין סקרין. מדובר לרוב בתאורת לד שהינה חזקה וברורה מחד אבל חסכונית בחשמל ואינה מחממת מאידך. בזכות החיסכון בחשמל גם ניתן ללא בעיה מיוחד לצאת לצילומי מסך ירוק בחוץ (בהם פורסים מסך נייד מאחורי האדם המצולם), כאשר התאורה עובדת על סוללה.

יש להדגיש את חשיבותה של התאורה בצילומי מסך ירוק, שכן היא שונה במידת מה מצילומים רגילים. כאן, בנוסף אל גופי התאורה הרגילים יש להוסיף עוד גוף תאורה המאיר את המסך הירוק עצמו. מדוע הדבר דרוש? מכיוון שבתהליך השילוב של התוכן הנוסף בזמן אמת או בפוסט פרודקשן, ההחלפה נעשית בין הצבע הירוק ובין התוכן. אם המסך עצמו אינו מואר הרי שייווצר עליו צל של הדמות המצולמת והמחשב לא יחליף את הקטע המוצל עם התוכן הרצוי. 

מלבד התאורה המתקדמת, המכוונת בדיוק רק על ידי אנשי תאורה מנוסים, ישנם עוד אביזרים רבים באולפן ירוק. כך למשל, האולפן כולל ציוד סאונד מלא, מיקרופון דינאמי, חצובות מצלמות, ריהוט, מאוורר, פנסי מצלמות, כבלי חיבר, כרטיסי זיכרון, וכמובן מצלמות FULL HD מעולות. לבסוף, עם תום הצילומים יש לבצע כאמור את עבודת העריכה באמצעות תוכנות מתקדמות וייעודיות למטרה זו ומחשבים חזקים, שבעזרתם ניתן לבצע קומפוזיציות ואפקטים מורכבים, להוסיף כתובים ואפקטים, ולקדד את הסרט לפורמטים שונים באיכות גבוהה מאוד.

אילו סרטים מצלמים עם מסך ירוק

 

אולפן ירוק משמש לצילום סרטים מכל הסוגים הקיימים. כך לדוגמא, באולפנים בהוליווד מצלמים דרמות, קומדיות, סרטי פעולה ומכל ז'אנר, כאשר לעיתים משתמשים במסכים ירוקים גדולים מאוד של עשרות ומאות מטרים. לעומת זאת, באולפן כמו שלנו הסרטים יותר צנועים מאשר בהוליווד, וכוללים למשל סרטי תדמית, סרטי הדרכה, סרטי סוף שנה, סרטוני פרידה, סרטים לגיבוש עובדים ועוד.

לדוגמא, סרטון תדמית נועד להעביר את המסרים, הייחוד והיתרונות העיקריים הקשורים למוצרים ושירותים מסוימים, לחברות וארגונים. מדובר בסרטונים יחסית קצרים שחייבים להיות ברורים וממוקדים, ותפקידם לתרום ליצירת תדמית חיובית, מיתוג ובידול של העסק או המוצר בפני קהלי יעד מוגדרים היטב. הסרט ממחיש את היתרונות והמסרים המבוקשים באופן ויזואלי, ובדרך המדברת אל הרצונות, הצרכים, הרגשות, תחומי העניין, המעמד החברתי, נושאים תרבותיים ועוד מאפיינים של קהלי היעד. צילום סרט תדמית במסך ירוק מאפשר כר נרחב ליצירת קומפוזיציות מעניינות ומורכבות, למשל להראות קריין טלוויזיה באולפן כשמאחוריו מפעל החברה או משרדי הארגון. כמו כן, ניתן לעשות במסך הירוק שימוש בצילומי חוץ המבוצעים בשטחי החברה, ולשלב לאחר מכן בפוסט פרודקשן נופים ואפקטים רבים.

דוגמא נוספת של היא צילום סרטי הדרכה בתוך אולפן מסך ירוק. אלו הם סרטים המיועדים לתת הסבר ממוקד, ברור ותמציתי אודות תכנים הקשורים לתפעול כלי עבודה, מכונות, מוצר הנמכר בשוק, שירות הניתן ללקוחות, נהלי עבודה עבור העובדים, כללי בטיחות בעבודה, קוד אתי של הארגון ועוד. סרטים אלו חוסכים אי הבנות ובעיות בתפעול ובקבלת שירות, ובשעות עבודה של אנשי מקצוע והכשרתם. הם מהווים אמצעי המחשה מעניין וברור יותר מאשר חוברות מודפסות והסברים בעל פה, ללא תלות בקיומה הפיזי של החוברת בשעה מסוימת או בפניות של איש המקצוע מטעם החברה. גם כאן, צילום סרטון באולפן גרין סקרין מאפשר לשלב למשל קריין חדשות המשדר מהאולפן על רקע המוצר המדובר, וגם לשלב הנחיות מטעם מנחה מקצועי המראה באצבעו ובידיו על חלקים במוצר. זאת, באופן זהה לחזאי מזג האוויר המראים בידיהם על האזורים השונים בארץ, ויודעים להיכן להצביע מפני שהתמונה מוצגת מולם על מסך טלוויזיה שהצופים לא רואים.

אולפן ירוק בפורמט חדשותי

 

כאמור, אולפן מסך ירוק הינו חלק בלתי נפרד מכל אולפן חדשות המכבד את עצמו. דברים אלו נכונים גם לגבי חברתנו, המפיקה את סוגי הסרטים שתוארו לעיל בפורמט חדשותי. מדובר בפורמט ייחודי המעניק לסרטונים נופך יותר ריאליסטי, יותר מכובד ויותר אמין, ולכן בוחרים בו שוב ושוב גופים הנמנים על המובילים במשק, ביניהם תנובה, בנק לאומי, אל על, עמידר, קופת חולים כללית, בז"ן, לשכת רואי החשבון. כל אלו ועוד רבים נוספים נמנים על לקוחותינו, וביחד עימם אישים ובכירים רבים מהמגזר העסקי, הציבורי והמוסדי.  

bottom of page