top of page

על הפקת סרטי תעודה וביוגרפיה

הפקת סרטון שיווק לעסק

חברתנו מתמחה בהקפת סרטי תעודה וביוגרפיה בפורמט חדשותי ייחודי, עם הליך מקצועי שלם משלבי תחקיר לצילומים ועד לעריכת הסרט. כל זאת מבוצע תוך דיאלוג פתוח ופורה מול מזמין הסרט ועם עבודת תחקיר מעמיקה, לאור הרצון להגיע למוצר מוגמר המציג באופן מוחשי את מציאות העבר וההווה, את המסרים, החוויות והשקפת העולם.

הסיפורים השונים של סרט תיעודי

סרטי תעודה המכונים בלועזית סרטים דוקומנטריים, שייכים למעשה לענף רב היקף שכוונתו לתעד את המציאות, כמו סרטים היסטוריים, סרטי תעודה חברתיים, סרטי ביוגרפיה, סרט דוקו אישי, וכן סרטי דוקו עסקיים שבהם אנו מתמחים.

 

בתור התחלה, סרטים תיעודיים בוחנים את המציאות והאירועים השונים שעוברים על אנשים או עסקים ומספרים את סיפורם. הסרטים ממוקדים לרוב בנקודות זמן ספציפיות, תוך בחינה של רגשות ותחושות המעורבים באירועים, ובחינת התהליכים שהתרחשו. כמו כן, הסרט יכול להיות מצולם באולפן ובמגוון אתרים נוספים, ולשלב תכנים, תמונות וקטעי ווידאו וסרטונים רלוונטיים.

הנושא המרכזי עבור הפקת ביוגרפיות ממוקד בסיפור חיים, שלא אחת מסופר על ידי נושא הסרט, ובאותו האופן ניתן לספר את "סיפור החיים" של חברה או ארגון מסוים, למשל על ידי ראיונות עם עובדים ומנהלים כיום ובעבר. לפיכך, לרוב ישולבו קטעי סרטונים ותמונות אישיות מעברו של המספר, או למשל תמונות של הקמת המפעל, של המשרדים בראשית דרכם, של המוצרים השונים, בדרך כלל באופן כרונולוגי מגילאי ילדות או תחילת הפעילות העסקית, ועד ליום הזה.

בנוסף, ניתן להפיק סרט דוקו אישי שהינו הממוקד פחות בסיפור החיים ויותר באירועים מיוחדים ספציפיים שמושא הסיפור היה קשור ומעורב בהם, ולהראות כיצד אישיותו באה לידי ביטוי בהם. באותו האופן ניתן להפיק סרטי דוקו על ארגונים, חברות ועסקים ולראות כיצד ערכיהם ופועלם התבטאו באירועים ובפרויקטים שונים, בתרומה לקהילה וכדומה. סרטים כאלו לרוב מבוססים על שיחות מול מנחה והם משלבים צילומים מאתרים שונים בחייו של המספר או של הארגון ואנשיו. 

סרט תיעודי שחוקר את ההווה

חשוב לציין כי סרט תיעודי לא חייב לעסוק רק בעבר, וניתן בהחלט להפיק סרט הבוחן ועוקב אחר פועלו של אדם או ארגון בימנו. כך למשל, ניתן ליצור סרט תיעודי העוקב אחר פעילות עסקית של ארגון גדול, סניפיו, מנהליו, דרכי התנהלותו, השקת מוצרים חדשים, פס ייצור ועוד.
 

סרט תעודה יכול גם לעקוב אחר דמויות וארגונים ציבוריים כמו עמותות, אנשי ציבור, מפלגות, וכדומה. למשל, סרט שיבחן פעילות של דמות ציבורית יכלול ראיונות עימה ועם סביבתה ויעקוב אחר סדר יומה, כאשר הדמות יכולה להיות מעולם הפוליטיקה, הדת, הבידור, התרבות, האקדמיה ועוד.  

חשיבותו של התחקיר

בהפקתו של תסרט תיעודי שיצליח לרתק, להרשים ולסקרן את הצופים, יש משמעות רבה לעבודת תחקיר מקדימה וליכולתה לאפיין את קווי דמותו של הסרט ורוחה של התקופה שעליה מדובר. לפיכך, בין אם זהו סרט ביוגרפי, משפחתי, היסטורי, חברתי, סביבתי, עסקי או אחר, יש צורך לחברו לתקופה ולמקום שבו עובר הסיפור, שיכול למשל להיות בעיתות מלחמה או שלום, עם שלטון, מנהיג ומפלגה זו או אחרת, בארץ או בחו"ל ועוד.

 

כמו כן, לעיתים קרובות תחקיר מעמיק מוביל למציאת ואיסוף עוד תכנים רלוונטיים, כמו תמונות ישנות, סרטוני וידאו, כתבות בעיתון, תעודות, צוואות, חפצים אישיים מיוחדים, צילומי מפעילותה השוטפת של חברה, התכנסויות של עובדיה, ועוד. תכנים אלו ונוספים יכולים להגיע ממגוון מקורות, כמו ממושא התחקיר, בני משפחה, חברים, ארכיונים, שכנים, מפקד בצבא, מעסיק, דמויות מפתח מאותה תקופה, עובדים ובעלי תפקידים בארגון, ועוד. יש לציין כי התחקירים שמבוצעים כשיחות אישיות נעימות מעלים לא פעם זיכרונות נושנים, המעניקים לעלילה בשר ומאפשרים לסיפור לקרום עור וגידים.

תהליך הפקה שלם

הפקת סרט תיעודי כרוכה בתהליך מקצועי, מאתגר ומורכב המתחיל בעבודת תחקיר מעמיקה עם איסוף של חומרים ועד לקבלת סיפור שלם שממנו ניתן לכתוב תסריט. בהמשך התסריט יתורגם לימי צילום שיכולים להתקיים באתרים שונים לרבות בית המספר, אולפן מקצועי, מקומות המצוינים בסרט, משרדי החברה ועוד. כמו כן, הצילומים יכולים להיות מורכבים מראיונות, ממונולוגים אישיים ומקריינות. לאחר הצילומים הסרט עובר הליך עריכה מקצועי שבמהלכו מעובדים התכנים השונים. למשל, שלב העריכה כולל המרת קבצים למדיה דיגיטלית, הוספת כתוביות וקטעי קריינות, מוסיקת רקע, אפקטים, סאונד ועוד, עד לקבלת סרט תיעודי מוגמר לשביעות רצונו המלאה של המזמין.

bottom of page