top of page

על הפקת סרטי בחירות לפוליטיקה

הפקת סרטון שיווק לעסק

כבר שנים רבות שהמדיה החזותית מגויסת לטובת הפקת סרטים פוליטיים, בדגש על סרטים למערכות הבחירות. ובעשור האחרון, עם חדירת האינטרנט והרשתות חברתיות לכל בית, לכל מחשב וטלפון חכם, גדלו מאוד האפשרויות להצגת והקרנת סרטוני בחירות. לפיכך גם הביקוש לתכנים מקצועיים ואפקטיביים עלה באופן משמעותי.

חברתנו, שבראשה עומד הכתב הבכיר איתי רפופורט, מבצעת הפקת סרטון בחירות בפורמט חדשותי מקצועי, אמין ומשכנע. ההפקה משלבת צוות מהשורה הראשונה של כתבים וקריינים, עם הרמה הגבוהה ביותר של צילומים ועריכה באולפן מהמובילים בארץ. 

בפוליטיקה, המדיה החזותית חשובה יותר מתמיד

אם בעבר סרטים לפוליטיקה היו נחלתם של ערוצי הטלוויזיה, הרי שכיום עם חדירת האינטרנט והרשתות החברתיות המצב שונה לחלוטין. אנשים וגורמים רבים בפוליטיקה מבינים את כוחן של המדיות האלו ומנצלים אותן עד תום. הדבר ניכר היטב במערכות הבחירות בארץ ובחו"ל, כאשר בימינו בתקופת הבחירות גובר הביקוש להפקת סרטים המיועדים לא רק לטלוויזיה אלא גם להקרנה והפצה ברשתות החברתיות. לא אחת, עבור כל מדיה יש צורך בסוג אחר של סרטון, ובכדי שהסרטונים יעשו את העבודה המצופה מהם יש להכינם עם גורם מקצועי ומנוסה בהפקות חדשותיות ופוליטיות.

הפקה מקצועית של סרטון למועמד

חברתנו מחזיקה בכל הניסיון, הכישורים, הידע והכלים הנדרשים להפקת סרט למועמד בחירות המבוסס על פורמט חדשותי. סרטונים אלו מופקים בתהליך מקצועי הכולל בין היתר בחירה בקונספט המתאים לזה של קמפיין הבחירות ולמסריו, וכל סוג של צילום באולפן, עם מסך ירוק, כמונולוג, כראיון אישי, אפשרות לשלב צילומים של חברי מפלגה, ציבור נרחב, צילומי נוף, ועוד. ניתן גם להוסיף קטעים של יריבים פוליטיים, לשלב קריינות בעברית ובשפות נוספות, מוסיקת רקע, כתוביות, אפקטים וכן הלאה.

מה נדרש להפקה מוצלחת של סרט למערכת בחירות?

כדי לזכות בסרטון בחירות אפקטיבי המעביר מסרים באופן משכנע ומניע לפעולה, יש צורך בתהליך מקצועי המבוסס על תחקיר עומק עם התאמה מלאה לקונספט הנבחר. סרטון כזה יעביר בפרק קצר מסרים רציונאליים ורגשיים, וישכנע את הצופים ביכולתו של המועמד לבחירות ליצור את השינוי המיוחל. לשם כך צריך לתת את הדעת על כמה פרמטרים:

 • קונספט – סרטים למועמדים לבחירות נדרשים להתאים לקונספט של הקמפיין ולמסר העיקרי שרוצים להעביר כדוגמת אחדות, שינוי, רווחה, שלום, תקווה וכדומה. קונספט לבחירות יכול להיות רציני ומכובד, ריאלי ואמין, צעיר ותוסס, חדשני ומפתיע ועוד. 

 • קמפיין- ההפקה מושפעת ישירות מקמפיין הבחירות המתוכנן ומאמצעי התעמולה השונים שייעשה בהם שימוש. למשל אופי הקמפיין יקבע אם מדובר בסרטון בודד או בסדרה של סרטונים. 

 • מאפייני המועמד- נושא נוסף שנלקח בחשבון בהפקת סרטון בחירות הינו אישיותו של המועמד, רמת הכריזמה האישית שלו, יכולות ההופעה שלו ואיך הוא עובר מסך. נתונים אלו ישפיעו על אופן הצגת המועמד, משך הופעתו בצילום, אם הוא ינאם או ירואיין וכדומה.

 • מאפייני הקהל- מאפייני סרטון בחירות ייקבעו גם בהתאם לקהל היעד לרבות גילו, מינו, רקע סוציו אקונומי, תחומי עניין שלו, אמונה וכן הלאה. יש הבדל למשל בין הפקת סרטון המיועד לקהל מסורתי או דתי, לגמלאים, נכים, למעמד בינוני או נמוך, לעולים חדשים מרוסיה או אתיופיה, למגזר הערבי, לתושבי הפריפריה או תושבי המרכז, לקהל צעיר, סטודנטים, עובדי הייטק, שכירים או עצמאים.

 • מצב האומה-  את הסרטון יש גם להתאים לרוח הדברים ולמצב האומה, תוך התייחסות לנושאים רלוונטיים ובוערים שנוגעים ומעניינים את הציבור כדוגמת המצב בשטחים, מחירי דירות, מחלת הקורונה, חוסר אמון כלפי הממסד ועוד.

 • הפצה- מאפייני הסרטון והעריכה שלו גם מוכתבים מיעדי הקרנתו והפצתו, בין אם מדובר בתשדיר בחירות לטלוויזיה, לאתר המפלגה, לרשתות חברתיות, לרשימות תפוצה במייל, עצרת בחירות, הפגנה ועוד.

 • מוטיב מרכזי- במרבית סרטוני הבחירות המטרה היא להישאר ממוקדים במסר מרכזי אחד קליט, ייחודי ומשכנע, הפועל על רגשות קהל הבוחרים. המסר יכול להיות משפט, מילה, אמירה וכדומה, והוא יגובש מכלל גורמי האפיון לרבות קונספט, קהל יעד ואמצעי הפצה.

יכול לעניין אותך גם: הפקת פרסומות

דגשים לסרטון בחירות מנצח

לפניכם כמה דגשים שיעזרו לקבל סרטון מנצח:

 • כמו כל דבר אחר, גם בהפקת סרטוני בחירות עדיף שלא להגזים בתכנים, מסרים ועובדות כדי שלא להפוך אותם לטרחניים וחסרי עניין. חשוב לזכור כי סרטון בחירות נדרש להיות מעניין, מהנה לצפייה, קצר וקולע. 

 • חשוב לזכור כי סרטון בחירות נדרש לעורר עניין בקרב הצופים עם פניה יותר ממוקדת לרגש מאשר לאינטלקט. לכן, גם אם יש למועמד הרבה מה לומר לקראת הבחירות צריך לשים לב שהסרטון לא הופך לארוך, מונוטוני ומשעמם.

 • חשוב לזכור כי יותר משסרטון לבחירות נדרש להיראות כמו סרט הוליוודי מלוטש ושופע אפקטים, הוא נדרש להעביר מסרים של אמינות שאותם ניתן בהפקה מקצועית להעביר גם בצורה ישירה ופשוטה ולא יותר מידי יקרה.

 • מקצועיותו של סרטון בחירות ניכרת בכל מרכיבי ההפקה, הצילום והעריכה שלו, החל מזווית צילום המועמד, תכני הריאיון, הרקע שיש מאחור, מוסיקת הרקע, הגרפיקה, הכתוביות וכדומה. 

bottom of page