top of page

סרטונים ויראליים ששוברים את השוק

הפקת סרטון שיווק לעסק

מבקשים להפיק סרטון תדמית או שיווק שישבור את השוק? לחברתנו יש את הכלים, הידע והניסיון להפקה של סרטים ויראליים מצליחים בפורמט חדשותי ייחודי ומרתק, ועם התאמה מלאה לכל מאפיין של מותג, לכל קהל יעד ולכל סוג של סרטון. אז מה זה בעצם סרטון ויראלי? מהו הופך אותו לכזה וכיצד מפיצים אותו? על כך בשורות הבאות.

מה זה בעצם סרטון ויראלי

המונח סרטונים ויראליים לקוח מעולם הווירוסים ומדרך שכפולם והתפשטותם המהירה. בהתאם לכך, כשמדובר על סרטונים שזוכים לפרק זמן להצלחה ופרסום מסחררים, עם כמות גבוהה במיוחד של שיתופים וצפיות, או במילים אחרות סרטון ויראלי - זהו סרטון היוצר ברחבי הרשת באז רציני וזוכה לחשיפה מדהימה עם כמות של מאות אלפי ומיליוני צפיות.

סרטונים אלו יכולים להיות בתחומים ומסוגים שונים. למשל קיימים סרטונים ויראליים פרטיים שאנשים צילמו בזמנם החופשי, סרטונים המתעדים רגע מקרי שיכול להיות קטע מצחיק, אסון טבע ועוד, וכן סרטוני קליפים מצליחים במיוחד, סרטונים של גיימרים, סדרות אינטרנט, סרטוני טיק טוק ועוד. בנוסף, סרטונים ויראליים יכולים להיות גם מופקים על ידי המגזר העסקי למשל כסרטוני שיווק, סרטוני פרסומת, או בדמות סרטוני תדמית ויראליים.

מה שהופך סרטון לוויראלי

חשוב לדעת כי אין נוסחה ברורה להפיכת סרטון לוויראלי אולם ישנם כמה אמצעים הנחשבים יעילים ליצירת סרטונים מסוג זה. אמצעים אלו יכולים להיות מבוססים על גורם החידוש וההפתעה, לעשות שימוש בהומור וברגש, להיות בעלי תוכן מקורי או אותנטי, סרטונים עם מסרים חתרניים אנטי ממסדים, רעיון מקורי שלא חשבו עליו קודם ועוד. 

כמו כן סרטונים ויראליים נדרשים להתבסס על מסר אחד ברור, והם יופקו כסרטונים קצרים שלרוב אורכם לא עולה על שתי דקות , השמים דגש על משיכת תשומת ליבו של הצופה כבר מהרגע הראשון. בנוסף, לגישת השיווק וההפצה של הסרטון יש השפעה ישירה על מידת הצלחתו והפיכתו לוויראלי. הווה אומר שסרטון מוצלח ככל שיהיה, אם אינו משווק בערוצים הנכונים, סביר להניח שלא יגיע רחוק. השיווק יתבטא למשל בפילוח שוק ובהפצה של הסרט בקרב קהל יעד מתאים בדגש על מובילי דעת של אותו קהל. בנוסף, שיווק נכון של סרטון ידע להפוך הצלחה ויראלית רגעית לכלי מיתוג יעיל שיירתם לטובת שיווק, פרסום וקידום העסק.

כולם אוהבים לצחוק

אם יש משהו שכולם אוהבים ושמחים לשתף בו אחרים אלו הם סרטונים שבאמת מצליחים להצחיק. לכן לסרטונים מצחיקים יש סיכוי טוב להפוך לוויראליים, אולם חשוב לבחור בהומור המתאים לקהל היעד שאליו פונה הסרטון. למשל יש הבדל בין מה שמצחיק ילדים, בני נוער, נשים, גברים, קשישים, אנשים דתיים ווכדומה. בנוסף ניתן ליצור סרטון פרודי הצוחק על סרטון ויראלי אחר, הצוחק על מתחרים בשוק ואף על בית העסק עצמו.

שילוב של הבלתי צפוי

אלמנט נוסף שיכול להפוך סרטון לוויראלי הינו גורם ההפתעה. שילוב זה של הבלתי צפוי יכול להיות ברמות שונות של תחכום, החל מרמה בסיסית של מישהו מחליק, התנהגות לא צפויה של הדמויות בסרטון ועד לאמירות שנונות ומפתיעות. כמו כן יכולות להיות הפתעות מצחיקות, מפחידות,  מרגשות, יצירתיות ומשנות את תפיסת המציאות ועוד. ושוב, סוג ההפתעה הנבחר נדרש להתאים לקהל היעד ותחום העניין שלו, לצד התאמה למותג או מוצר שרוצים לשווק. 

סרטון שירגש אותנו

גם סרטונים שעובדים על רגשות הצופים יכולים להפוך לוויראליים. סרטונים אלו יוצרים חוויה רגשית בעלת משמעות המשלבת אלמנטים נוספים כמו שמחה, דאגה, הנאה, נחמה,  הזדהות, אכפתיות ועוד. בעת הפקת סרטונים ויראליים הממוקדים ברגשות הצופים, רגשות אלו נדרשים לספק מענה למסר ופעולה מבוקשים, בין אם עבור יצירת אמון, הזדהות עם המותג רצון לפעולה וכדומה.

תוכן ייחודי, מקורי ובלעדי

לא אחת הפקת סרטונים ויראליים מבוססת על תוכן ייחודי, מקורי ובלעדי. רעיון זה יכול לבוא לידי ביטוי בפורמט בו הסרטון יוגש, למשל כפורמט חדשותי, וכן בתכני הסרטון, אופן עריכתו, המוסיקה המלווה אותו, התסריט שלו, אפקטים שיש בסרטון ועוד. תוכן מקורי כזה יכול להיות מצחיק, מרגש, מעניין, חדשני וכדומה, בהתאמה לייעוד הסרט והקהל הצופה בו. למשל, תוכן ייחודי יכול להיות בעל מסר חדשותי המעביר לצופים מידע עכשווי אודות תחום מסוים.

מסרים חתרניים שחושבים מחוץ למקובל

אנשים  רבים, ובייחוד הדור הצעיר, נוטים להתחבר למסרים חתרניים, אנטי ממסדיים החושבים מחוץ למקובל. סרטונים עם מסר חתרני יכולים לעסוק בטשטוש של קווי מוסר, בהתמרדות נגד חוסר צדק חברתי, במוכנות לאזור אומץ ולהסתכן, להיות יצירתיים, לקבל את השונה ועוד. ככאלו הם יכולים להתאים כסרטונים לחברות סטארט אפ שחושבות מחוץ לקופסא, לחברת אופנה המציגה ליין בגדים ייחודי, צעיר ומרדני, ולחברת רכבים המשווקת מכונית לגברים שרוצים לאתגר את המציאות שלהם. כמו כן סרטונים אלו יכולים להתאים למחאות נגד עוולות חברתיות כמו גזענות, הון שלטון ועוד.

סרטון לכאורה לא מקצועי

סרטונים ויראליים רבים הם לאו דווקא מלוטשים, מעובדים ומוחצנים, אלא כאלו שיש בהם איכות פשוטה, עממית וביתית. יחד עם זאת חשוב להבין כי הפקת סרטונים ויראליים לכאורה פשוטים וביתיים אינה עניין של מה בכך, ולבטח לא מדובר בהפקה זולה. להיפך, היכולת להביא שלא באופן מקרי תוכן פשוט ועממי נדרשת בעבודת הכנה וקריאייטיב מעמיקה המבינה לעומק את צרכי קהל היעד שאליו פונים.

שילוב דמויות מוכרות

דרך בטוחה לזכות בסרטון מצליח היא להיעזר בדמויות מוכרות בציבור שידברו אל קהל היעד שעבורו הסרטון מיועד. כך למשל, לקהל צעיר ניתן לשלב בסרטון כוכבי ערוץ הילדים, זמרים מצליחים, גיבורי תוכניות ריאליטי וכדומה. קהל יותר מבוגר יכול להזדהות ולגלות עניין במגיש חדשות מוכר, דמות ציבורית מוערכת, איש עסקים מצליח וכדומה.

אווירה אותנטית במיוחד

סרטים ויראליים רבים הינם סרטונים אותנטיים שהצליחו לתפוס על חם בעין המצלמה רגע אמיתי ומיוחד שיכול להיות משעשע, מצחיק, מפתיע, שערורייתי, חושפני, מתוק ועוד. את ההצלחה הזו ניתן לתרגם לסרטון המופק באופן שמדמה מציאות ומותיר את הצופים עם השאלה: האם זהו סרטון אמיתי או לא? בנוסף, חוויה של אותנטיות ניתן להעביר על ידי בחירה בפורמט חדשותי היוצר בקרב הצופים תחושה של קבלת מידע מהימן ועדכני.

מצבי קיצון מעוררים עניין

סוג נוסף של סרטונים הזוכה להצלחה ויראלית הינם כאלו העוסקים במצבי קיצון שמרגשים  ומפתיעים אותנו. מדובר במצבים כדוגמת יכולות מפתיעות, ספורט אקסטרים, אסונות טבע, נהיגה מהירה, מפגשים אישיים קיצוניים וכדומה. את המצבים האלו יש להתאים לתוכן של הסרטון, למשל חברה שלא מפחדת לקחת סיכונים יכולה להציג דימוי של אדם שעושה קפיצה חופשית מגג של בניין.

הפקת סרטונים ויראליים

כדי לשפר את סיכויי הצלחתם של סרטונים ויראליים חשוב לבססם על הפקה כמה שיותר מקצועית עם חברה מנוסה ומומלצת בתחום. הפקת סרטונים ויראליים על ידי גורם רציני תבוצע עם הליך שלם הכולל הגדרת מטרות, בין אם מדובר על סרטוני תדמית ויראליים, סרטוני שיווק של מוצר וכדומה, וכן הפקת הסרטון תתבסס על אפיון העסק, המוצר או השירות המפורסם וקהל היעד שאליו פונים.

בנוסף ייאספו תכנים שונים להפקה, ייבחר קונספט לסרטון וייכתב עבורו תסריט. בהמשך  הצילומים עצמם יבוצעו באופן מקצועי, בחוץ או באולפן, עם כל ציוד הצילום הנדרש ובעזרת צוות מיומן של מנחים ושחקנים. לבסוף יש לערוך את הסרטון ולשלב בתוכו את כל האלמנטים שהוא מכיל, בין אם קריינות, כתוביות, מוסיקת רקע, אפקטים וכדומה. כעת ניתן לעבור לשלב הפצת הסרט בערוצים המתאימים. 

הפצת סרטים ויראליים

אם בעבר הצלחתם של סרטים הייתה תלויה בהירתמות התקשורת לנושא ולמוכנות הפצת הסרטון על ידיה, הרי שבימינו המצב שונה לחלוטין. כיום הפצת סרטים ויראליים עברה בעיקר לאינטרנט, ליו טיוב, לרשתות חברתיות ורשתות עסקיות, עם השפעה של כל אחד בהפצת ושיתוף הסרטון לגולשים נוספים. הווה אומר, שבכדי שסרטון יצליח לשבור שיאי צפייה הוא נדרש להיות בעל תוכן אטרקטיבי וייחודי, הפונה באופן ישיר לקהל שעבורו הוא מיועד. את הצלחת הסרטון ניתן לחזק באמצעות סיוע של גורם מוכר, כמו סלב, הקשור למוצר ולקהל שאליו הוא פונה, המציג אותו בדפי רשת החברתית שלו, מסמנו בלייק ומשתף אותו.

לא אחת, לאחר שהסרטון מצליח ברשתות החברתיות ערוצי התקשורת מתחילים גם הם לגלות בו עניין. בנוסף, לצד שיווק והפצה ברשתות החברתיות ניתן גם להפיץ סרטונים אלו באמצעים נוספים, למשל דרך שליחה במייל, כפרסום באתר החברה, כפרסומות ברשת, בדרך מסורתית של הפצה בערוצי תקשורת שונים ועוד.

bottom of page